Благородні метали

телемагазин Версаль Versailles TvShop Благородні метали

телемагазин Версаль Versailles TvShop  Благородні метали найбільний самородок золота Урал 1942 рікДо благородних металів належать: золото, срібло, платина і метали платинової групи (паладій, іридій, родій, осмій, рутеній) у будь-якому вигляді та стані (сировина, сплави, напівфабрикати, промислові продукти, хімічні сполуки, вироби, відходи, брухт тощо). В земній корі благородні метали знаходяться переважно в самородному стані.

Видобуток благородних металів включає вилучення їх з надр і відходів гірничо-збагачувального або металургійного виробництва (хвости збагачення, відвали, шлаки, шлами, недогарки) усіма можливими способами. Основні поняття, які стосуються дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, встановлені в Україні законодавчо

Виробництво дорогоцінних металів — вилучення їх з комплексних руд, концентратів та інших напівпродуктів, відходів і брухту, що містять ці метали, та афінаж дорогоцінних металів. Державний фонд дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України — вся сукупність дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, які перебувають у державній власності та відповідно до законодавства зараховані до нього і призначені для забезпечення державних виробничих, наукових, соціально-культурних та інших потреб, що фінансуються з державного бюджету.

Золото, як й інші важкі елементи (платина, уран, тощо) народжується в результаті ядерного синтезу в ядрах нейтронних зірок. В результаті вибухів чи зіткнень таких зірок, елементи металу потрапляють в космічний простір після чого опиняються на різних космічних тілах (в т.ч. на планетах). Нейтронні зорі є найменшими, найщільнішими і найбільш екзотичними зірками у Всесвіті звідси й можливе пояснення рідкісного поширення цього металу на Землі

За всю історію людства було видобуто близько 110—120 тис. т золота, причому до відкриття Америки — лише 13—14 тис. т. Варто уваги те, що загальні втрати золота (обіг монет, таємні скарби й поховання, затонулі кораблі) становили не більше 10 — 11 %, тобто один раз видобуте, воно не зникало з ужитку людей, лише перевтілювалось у різні речі.

Традиційним і найбільшим споживачем золота є ювелірна промисловість. Ювелірні вироби виготовляють не з чистого золота, а з його сплавів з іншими металами, значно переважаючими золото з механічної міцності та стійкості. В наш час[коли?] для цього служать сплави Au-Ag-Cu, які можуть містити добавки цинку, нікелю, кобальту, паладію. Стійкість до корозії таких сплавів визначаються, в основному, вмісту в них золота, а колірні відтінки і механічні властивості — співвідношенням срібла і міді. Найважливішою характеристикою ювелірних виробів є їх проба, що характеризує вміст у них золота.

Міри чистоти золота

телемагазин Версаль Versailles TvShop  Благородні метали кольори проб золота та платиниБританська каратна система Традиційно чистота золота вимірюється в британських каратах. 1 британський карат дорівнює одній двадцять четвертої частини маси сплаву. 24-каратне золото (24K) є чистим, без будь-яких домішок. Щоб змінити якісні характеристики золота, для різних цілей (наприклад, збільшити твердість) виготовляють сплави з різними домішками. Наприклад, 18-каратне золото (18K) означає вміст у сплаві 18 частин золота і 6 частин домішок.

Пострадянська система проб У пострадянських країнах чистота золота вимірюється пробами.

Проба варіюється від 0 до 1000 і показує вміст золота в тисячних частках (проміле). Так, 18-каратне золото відповідає 750-ій пробі. Золото 999,99-ї проби вважається «практично чистим», саме такої проби воно і буває в злитках. Золото 999,99 проби вкрай дороге в отриманні і вживається лише у хімії. У вітчизняній ювелірній промисловості виготовляються ювелірні вироби з золота 375, 500, 585, 750, 900, 916 і 958 проби. На прохання фізичної особи пробірна інспекція може поставити 583 пробу, хоча в багатьох країнах колишнього СРСР відмовилися від 583 проби і залишили 585, наприклад, в Латвії.

В усіх країнах кількість золота в сплавах контролюється державою. В Україні загальноприйнятими вважається п'ять проб золотих ювелірних сплавів: золото 375 проби, 500, 585, 750, 958.

телемагазин Версаль Versailles TvShop  Благородні метали золото 375 проби
375 проба Основний склад — срібло і мідь, золота — 38 %. Негативна властивість — тьмяніє на повітрі (в основному через утворення сульфіду срібла Ag2S). золото 375 проби має колірну гаму від жовтого до червоного.

телемагазин Версаль Versailles TvShop  Благородні метали золото 500 проби
500 проба Основний склад — срібло і мідь, золота — 50,5 %. Негативні властивості — низька ливарність, залежність кольору від вмісту срібла..

телемагазин Версаль Versailles TvShop  Благородні метали золото 585 проби
585 проба Основний склад — срібло, мідь, паладій, нікель, золота — 59 %. Проба досить висока, це обумовлено численними позитивними якостями сплавів: твердість, міцність, стійкість на повітрі. Широко застосовується для виготовлення ювелірних прикрас.

телемагазин Версаль Versailles TvShop  Благородні метали золото 750 проби
750 проба Основний склад — срібло, платина, мідь, паладій, нікель, золота — 75,5 %. Позитивні властивості: схильність до полірування, твердість, міцність, добре обробляється. Колірна гама — від зеленого через яскраво-жовтий до рожевого і червоного. Використовується в ювелірному мистецтві, особливо для філігранних робіт.

телемагазин Версаль Versailles TvShop  Благородні метали золото 958 проби
958 проба Основний склад до 96,3 % чистого золота. Рідко використовується, адже є досить м'яким матеріалом, що не піддається поліруванню. Характеризується ненасиченістю кольору.

телемагазин Версаль Versailles TvShop  Благородні метали золото 999 проби
999 проба Основний склад чисте золото.

Всі сплави вище 750 проби не тьмяніють на повітрі.

Міри чистоти срібла

Чисте срібло у виробництві ювелірних виробах, як правило, не використовується. Здавалося б, чим більше частка срібла у виробі, тим краще, але не все так просто. У чистому вигляді метал являє собою дуже м'який і тягнеться матеріал, і його застосування в прикрасах або столових приладах недоцільно в силу того, що вони будуть швидко дряпатися і гнутися. Тому максимальна частка срібла зазвичай використовується для зберігання злитків срібла, як банківських металів.

Тому щоб срібні прикраси були максимально міцні використовуються різні сплави з певною пробою срібла. Так, при створенні виробів, до срібла додається легирующий метал, наприклад цинк, алюміній, мідь, кадмій, нікель, який надає потрібну міцність, блиск або інше поліпшення. Для організації всіх відмінностей сплавів і коефіцієнтів срібла, законодавчо була визначена стандартизація зі строгими пропорціями металів у ювелірних сплавах

У своїй суті, проба-процент благородного металу в ювелірному сплаві. Наприклад, широко відома 925 проба срібла означає Його присутність в сплаві на рівні 92,5%. Решта 7,5 % це легуючі метали. В силу багатьох причин 925 проба стала популярною як компроміс для виробів максимально наближених до чистого металу, але мають поліпшені властивості. Стовідсоткове включення срібла фізично не можливо, так як на рівні 0,1% в сріблі містяться домішки, які невиправні. У світі поширена 2 системи проб для срібла, зараз розглянемо детальніше.

Метрична (Каратна) система проб срібла

999° (24 K) – чисте срібло, яке не використовується в ювелірній справі і промисловості.

960° (23 K)– все ще м'який метал, що отримав назву філігранне срібло. Використовується рідко, для надтонкої ювелірної роботи, і як правило разом із захисною емаллю.

925° (22 K) – золота середина срібних проб, що гарантує високу міцність і цінність.

916° (22 K) – зараз рідкісна проба срібла, але широко використовувалася до 925 стандарту.

875° (21 K) – застосовується в створенні ювелірних виробів і столових приладів.

830° (20 K) – також оптимальна для створення ювелірних виробів і столових приладів, але менш поширена.

800° (19 K) – переважно використовується в столовому сріблі, нижня планка для якісних столових виробів.

750° (18 K) – досить стара проба срібла, була призначена для карбування монет, столового срібла і для промисловості.

720° (17 K) – проба срібла, що отримала назви «недорогоцінного срібла». Має виключно промислове призначення.

телемагазин Версаль Versailles TvShop Благородні метали
телемагазин Версаль Versailles TvShop Благородні метали
телемагазин Версаль Versailles TvShop Благородні метали
телемагазин Версаль Versailles TvShop Благородні метали
телемагазин Версаль Versailles TvShop Благородні метали
телемагазин Версаль Versailles TvShop Благородні метали